Der var 13.892 stemmeberettigede medlemmer, og 7.968 har valgt at stemme. Det svarer til en stemmeprocent på 57,37%. 303 stemmer var blanke.
Der skulle i alt vælges 12 medlemmer, idet stående udvalg for ikke-fastansatte vælger hovedbestyrelsens 13. medlem.
De opstillede lister fik følgende antal stemmer og antal valgte kandidater:
Liste I: 3.538 stemmer og 6 valgte
Liste II: 1.876 stemmer og 3 valgte
Liste III: 2.125 stemmer og 3 valgte
Liste IV: 126 stemmer og ingen valgte
De personlige stemmer fordeler sig således:
Liste I: 3.538 stemmer, 6 mandater
Listestemmer: 662 stemmer
Listen var sideordnet
Personlige stemmer
Tomas Kepler, 747 stemmer, Valgt
Helene Caprani, 418 stemmer, Valgt
Kåre Blinkenberg, 328 stemmer, Valgt
Anne Sophie Huus Pedersen, 279 stemmer, Valgt
Peter Madsen, 193 stemmer, Valgt
Nikolaj Melander, 163 stemmer, Valgt
Mai Møller Nielsen, 162 stemmer, 1. suppleant
Lone Brun Jakobsen, 103 stemmer, 2. suppleant
Kristine Axelholm Grünberger, 101 stemmer, 3. suppleant
Brian O'brien Grønvold, 84 stemmer, 4. suppleant
Asbjørn Hansen, 70 stemmer, 5. suppleant
Ane Cecilie Gabel Preuss, 65 stemmer, 6. suppleant
Morten Frost, 59 stemmer, 7. suppleant
Inge Galsgaard, 55 stemmer, 8. suppleant
Kenn Schoop, 49 stemmer, 9. suppleant
Liste II: 1.876 stemmer, 3 mandater
Listestemmer: 313 stemmer
Listen var sideordnet
Personlige stemmer
Asger Boe Wille, 355 stemmer, Valgt
Sigrid Jørgensen, 259 stemmer, Valgt
Mikael Busch, 231 stemmer, Valgt
Søren Dahl, 164 stemmer, 1. suppleant
Calina Fuglsang-Damgaard, 143 stemmer, 2. suppleant
Sandie Langer Christensen, 84 stemmer, 3. suppleant
Linda Lillelund Rom, 65 stemmer, 4. suppleant
Linda Bjerring Lindegaard, 57 stemmer, 5. suppleant
Lars Bjarne Nielsen, 44 stemmer, 6. suppleant
Michael Hansen, 42 stemmer, 7. suppleant
Martin Mikkelsen, 34 stemmer, 8. suppleant
Mona Heide Petersen, 31 stemmer, 9. suppleant
Emil Brandt Rex, 24 stemmer, 10. suppleant
Gudrun Beyer Paulsen, 16 stemmer, 11. suppleant
Palle Rasmussen, 14 stemmer, 12. suppleant
Liste III, 2.125 stemmer, 3 mandater
Listestemmer: 493 stemmer
Listen var sideordnet
Personlige stemmer
Anders Frikke, 438 stemmer, Valgt
Burkhard Sievers, 181 stemmer, Valgt
Peter Hall, 170 stemmer, Valgt
Jan Nygaard Foged, 122 stemmer, 1. suppleant
Sanne Bjerre-Hyldgaard, 115 stemmer, 2. suppleant
Jakob Markvard Knudsen, 108 stemmer, 3. suppleant
Eik Rødgaard Andreasen, 107 stemmer, 4. suppleant
Jesper Breining, 93 stemmer, 5. suppleant
Peter Friis, 71 stemmer, 6. suppleant
Stine Gørup Sørensen, 61 stemmer, 7. suppleant
Jane Bjerre Siebken, 58 stemmer, 8. suppleant
Tatiana Steen Trads, 44 stemmer, 9. suppleant
Frederik Bo Lind, 35 stemmer, 10. suppleant
Rasmus Snitkjær Nielsen, 29 stemmer, 11. suppleant
Liste IV, 126 stemmer, 0 mandater
Listestemmer: 28 stemmer
Listen var sideordnet
Personlige stemmer
Finn Hartvig Nielsen, 81 stemmer, Ikke valgt
Andreas Munch Møller, 17 stemmer, Ikke valgt
Det stående udvalg for ikke-fastansatte har som repræsentant udpeget Johan Jakobsen.
Hovedbestyrelsen konstituerer sig onsdag den 14. november 2018 og tiltræder den 1. januar 2019.