Hovedbestyrelsen

 
 

​​​​​​​​​​​Hovedbestyrelsen leder GL's arbejde. Hovedbestyrelsen konstituerer sig selv med formand, næstformand mv.
​Hovedbestyrelsen vælges af medlemmerne ved hemmelig afstemning.​
​​​​​​​​​​​​​​​​​
Hovedbestyrelsen har nedsat tre udvalg til at bistå med at træffe beslutninger og fastlægge GL's politik:

Hovedb​​estyrelsen består af:

Tomas Kepler  
​Tomas Kepler
Formand for GL, formand for Overenskomstudvalget
Tlf 31428120
Emailtk@gl.org
Anders Frikke  ​
Anders Kristian Bærholm Frikke
Næstformand
Tlf 53741974
Emailakf@gl.org
Skole Middelfart Gymnasium og hf
​​Asger Boe Wille  
​​Asger Boe Wille
Næstformand
Tlf 2534103​2
Emailabw@gl.org
SkoleKøge G​ymnasium
​Kåre Blinkenberg  
​Kåre Blinkenberg
Formand for Arbejdspladsudvalget
Tlf 30259520
Emailkbl@gl.org
Skole VUC Aarhus
Mikael Busch  
Mikael Busch
Tlf 75509370
Emailmbu@gl.org​​​​
Skole Kolding Gymnasium og hf
​​Helene Caprani  
​​Helene Caprani
Tlf 50150026
Emailhelene@gl.org​​​​
Skole Midtsjællands Gymnasium
Peter Hall  
Peter Hall
Formand for Uddannelsesudvalget
Tlf 53839333
Emailph@gl.org​​​​
Skole Århus Akademi
Johan Jakobsen  
​ Johan Jakobsen
Repræsentant ​for IFA-udvalget
Tlf 22243013
Emailjj@gl.org​​​​
Sigrid Jørgensen  
Sigrid Jørgensen
Tlf 61612367
Emailsj@gl.org
Skole Bagsværd Gymnasium
Peter Madsen  
​​Peter Madsen
Tlf 61154654 ​
Emailpm@gl.org​​​​
SkoleAalborg Handelsgymnasium
Nikolaj Melander  
Nikolaj Melander
Tlf 25853512
Emailnm@gl.org​​​​
Skole Øregård Gymnasium
Anne Sophie Huus Pedersen  
Anne Sophie Huus Pedersen
Tlf 26282682
Emailashp@gl.org​​​​
SkoleTradium Tekniske Gymnasium - htx
Burkhard Sievers  ​
​​​Burkhard Sievers
Tlf 30422569​​
Email bs​@gl.org​​​​
SkoleOdsherred Gymnasium
Hovedbestyrelsens konstituering
- GL’s udvalg og repræsentationer. Ved konstitueringen onsdag den 14. november 2018.​​​
Emner:  
Interessent: