Hovedbestyrelsen

 
 

Hovedbestyrelsen leder GL's politiske arbejde.

Hovedbestyrelsen konstituerer sig selv med formand, næstformand mv.

Hovedbestyrelsen vælges af medlemmerne ved hemmelig afstemning.

Hovedbestyrelsen har nedsat tre udvalg til at bistå med at træffe beslutninger og fastlægge GL's politik:

Hovedbestyrelsen består pr. 1. august 2022 af:

Tomas Kepler
​Tomas Kepler
Formand for GL
Tlf 31428120
Emailtk@gl.org
Anders Frikke
Anders Kristian Bærholm Frikke
Næstformand
Tlf 53741974
Emailakf@gl.org
SkoleMiddelfart Gymnasium og hf
​Kåre Blinkenberg
Kåre Blinkenberg
Formand for Uddannelsesudvalget
Tlf 30259520
Emailkbl@gl.org
SkoleAarhus HF og VUC
Mikael Busch
Mikael Busch
Tlf31600295
Emailmbu@gl.org
SkoleKolding Gymnasium og hf
​​Helene Caprani
Helene Caprani
Forkvinde for Arbejdspladsudvalget
Tlf50150026
SkoleMidtsjællands Gymnasium
Jan Maintz
Bodil-Marie Gade
Tlf27775072
Emailbmg@gl.org
SkoleHorsens Gymnasium & HF
Peter Hall
Peter Hall
Tlf53839333
Emailph@gl.org
SkoleÅrhus Akademi
Inger Staahl Jensen
Thomas Jespersen
Repræsentant for IFA
Tlf23280057
Emailtj@gl.org
Jan Maintz
Gitte Husted Madsen
Tlf31313410
Emailghm@gl.org
SkoleNEXT - Sukkertoppen Gymnasium
Jan Maintz
Jan Maintz
Tlf25399310
Emailjm@gl.org
SkoleVirum Gymnasium
Mai Møller Nielsen
Mai Møller Nielsen
Tlf30281357
Emailmmn@gl.org
SkoleAurehøj Gymnasium
Anne Sophie Huus Pedersen
Anne Sophie Huus Pedersen
Forkvinde for Overenskomstudvalget
Tlf 26282682
SkoleTradium Tekniske Gymnasium - htx
Stine Wolff
Stine Wolff
Tlf 29924412
Emailsw@gl.org
SkoleVestskoven Gymnasium - NEXT

Emner:  
Interessent: