Hovedbestyrelsen

 
 

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Hovedbestyrelsen leder GL's politiske ​arbejde. Hovedbestyrelsen konstituerer sig selv med formand, næstformand mv.
​Hovedbestyrelsen vælges af medlemmerne ved hemmelig afstemning.​

Se hovedbestyrelsen pr. 1. august 2022​
​​​​​​​​​​​​​​​​​
Hovedbestyrelsen har nedsat tre udvalg til at bistå med at træffe beslutninger og fastlægge GL's politik:

Hovedb​​estyrelsen består frem til 31. juli 2022 af:

Tomas Kepler  
​Tomas Kepler
Formand for GL
Tlf 31428120
Emailtk@gl.org
Anders Frikke  ​
Anders Kristian Bærholm Frikke
Næstformand
Tlf 53741974
Emailakf@gl.org
Skole Middelfart Gymnasium og hf
​​Asger Boe Wille  
​​Asger Boe Wille
Næstformand
Emailabw@gl.org
SkoleKøge G​ymnasium
​Kåre Blinkenberg  
​Kåre Blinkenberg
Formand for Arbejdspladsudvalget
Tlf 30259520
Emailkbl@gl.org
SkoleAarhus HF og VUC​
Mikael Busch  
Mikael Busch
Tlf 316002​95
​​
Emailmbu@gl.org​​​​
Skole Kolding Gymnasium og hf
​​Helene Caprani  
​​Helene Caprani
Tlf 5015002​6
Emailhelene@gl.org​​​​
Skole Midtsjællands Gymnasium
Peter Hall  
Peter Hall
Formand for Uddannelsesudvalget
Tlf 53839333
Emailph@gl.org​​​​
Skole Århus Akademi
Inger Staahl Jensen  ​
​ Inger Staahl Jensen
Repræsentant ​for IFA​​​​​

Tlf 21142325
Emailisj@gl.org​​​​
Sigrid Jørgensen  
Sigrid Jørgensen
Tlf 61612367
Emailsj@gl.org
Skole Bagsværd Gymnasium
Mai Møller Nielsen  
​​Mai Møller Nielsen
Tlf 30281357
Emailmmn@gl.org​​​​
Skole Aurehøj Gymnasium ​
Nikolaj Melander  
Nikolaj Melander
Tlf 25853512
Emailnm@gl.org​​​​
Skole Øregård Gymnasium
Anne Sophie Huus Pedersen  
Anne Sophie Huus Pedersen
​Forkvinde​
​O​verenskomstudvalget
Tlf 26282682
Emailashp@gl.org​​​
Skole Tradium Tekniske Gymnasium - htx
Burkhard Sievers  ​​
​​​Burkhard Sievers
​​
Tlf 30422569 ​​​
Email bs​@gl.org​​​​
SkoleOdsherred Gymnasium
 ​
Emner:  
Interessent: