Der var 12.861 stemmeberettigede medlemmer, og 5.667 har valgt at stemme. Det svarer til en stemmeprocent på 44,1 %. 94 stemmer var blanke.
Der skulle i alt vælges 12 medlemmer, idet stående udvalg for ikke-fastansatte vælger hovedbestyrelsens 13. medlem.
De opstillede lister fik følgende antal stemmer og antal valgte kandidater:
Liste I: 2430 stemmer og 5 valgte
Liste II: 1005 stemmer og 2 valgte
Liste III: 1561 stemmer og 4 valgte
Liste IV: 49 stemmer og ingen valgte
Liste V: 528 stemmer og 1 valgte
De personlige stemmer fordeler sig således:
Liste 1: 5 mandater
Listestemmer: 565 stemmer
Listen var opstillet sideordnet
Personlige stemmer:
Tomas Kepler. 410 stemmer, Valgt
Helene Caprani. 312 stemmer, Valgt
Kåre Blinkenberg. 226 stemmer, Valgt
Anne Sophie Huus Pedersen. 177 stemmer, Valgt
Mai Møller Nielsen. 167 stemmer, Valgt
Morten Søding Sørensen, 152 stemmer, 1. suppleant
Rune Hestbech, 95 stemmer, 2. suppleant
Andreas Aalund Moeskjær, 79 stemmer, 3. suppleant
Rasmus Vestergaard Lysemose, 76 stemmer, 4. suppleant
Lone Brun Jakobsen, 47 stemmer, 5. suppleant
Leise Buhl Jensen, 45 stemmer, 6. suppleant
Björg Rasmussen, 37 stemmer, 7. suppleant
Cecilie Gabel Preuss, 14 stemmer, 8. suppleant
Brian O'Brien Grønvold, 14 stemmer, 9. suppleant
Asbjørn Hansen, 14 stemmer, 10. suppleant
Liste 2: 2 mandater
Listestemmer: 312 stemmer
Listen var opstillet sideordnet
Personlige stemmer:
Jan Maintz. 170 stemmer, Valgt
Mikael Busch. 130 stemmer, Valgt
Sigrid Jørgensen. 121 stemmer, 1. suppleant
Calina Fuglsang-Damgaard, 80 stemmer, 2. suppleant
Sandie Langer Christensen, 62 stemmer, 3. suppleant
Liselotte Nymark Jensen, 34 stemmer, 4. suppleant
Malthe Stensgaard, 30 stemmer, 5. suppleant
Gudrun Beyer Paulsen, 16 stemmer, 6. suppleant
Anders Friberg, 11 stemmer, 7. suppleant
Bo Skibelund, 8 stemmer, 8. suppleant
Anders Mark Andersen, 7 stemmer, 9. suppleant
Dorthe Schmittroth Madsen, 7 stemmer, 10. suppleant
Kresten Mouritzen, 7 stemmer, 11. suppleant
Rune Delfs, 6 stemmer, 12. suppleant
Palle Rasmussen, 4 stemmer, 13. suppleant
Liste 3: 4 mandater
Listestemmer: 404 stemmer
Listen var opstillet sideordnet
Personlige stemmer:
Anders Frikke. 183 stemmer, Valgt
Bodil-Marie Gade. 181 stemmer, Valgt
Stine Wolff. 180 stemmer, Valgt
Peter Hall. 100 stemmer, Valgt
Eik Rødgaard Andreasen, 99 stemmer, 1. suppleant
Helle Borup, 83 stemmer, 2. suppleant
Anders Agersnap, 71 stemmer, 3. suppleant
Thomas Lyngman, 63 stemmer, 4. suppleant
Christian Mortensen, 62 stemmer, 5. suppleant
Jane Bjerre Siebken, 43 stemmer, 6. suppleant
Martin Lyhne Hansen, 25 stemmer, 7. suppleant
Stine Gørup Sørensen, 25 stemmer, 8. suppleant
Peter Friis, 20 stemmer, 9. suppleant
Sanne Bjerre-Hyldgaard, 16 stemmer, 10. suppleant
Jannie Lene Wilsted, 6 stemmer, 11. suppleant
Liste 4: 0 mandater
Listestemmer: 20 stemmer
Listen var opstillet prioriteret
Personlige stemmer:
Gülay Sahin. 14 stemmer
Finn Hartvig Nielsen. 15 stemmer
Liste 5: 1 mandat
Listestemmer: 255 stemmer
Listen var opstillet sideordnet
Personlige stemmer:
Gitte Husted Madsen. 71 stemmer, Valgt
Lars Hedegaard, 69 stemmer, 1. suppleant
Jesper Breining, 52 stemmer, 2. suppleant
Dan Enevold Sundbæk Uhrenfeldt, 36 stemmer, 3. suppleant
Mathilde Hørup Noer, 26 stemmer, 4. suppleant
Brian Højberg Lundsteen, 15 stemmer, 5. suppleant
Niels Bloch Køser, 4 stemmer, 6 suppleant
Det stående udvalg for ikke-fastansatte har som repræsentant udpeget Inger Staahl Jensen (valgt i efteråret 2021).
Hovedbestyrelsen konstituerer sig onsdag den 30. marts 2022 og tiltræder den 1. august 2022.
De opstillede lister
I alt opstillede 54 kandidater på fem lister til valget. Klik på listenumrene herover for at se den enkelte listes politik og kandidater.
Har du spørgsmål om selve valghandlingen, bedes du kontakte GL's sekretariat.