Medieordførerne må træde til og hjælpe gymnasieuddannelserne med at få lige adgang til lødigt redaktionelt bearbejdet informationsmateriale, som spiller en væsentlig rolle i skolernes opgave med at danne unge til demokratiske medborgere. I dag er mulighederne for at få adgang til lødigt informationsmateriale begrænset, fordi det aldrig er lykkedes at finde en erstatning for nedlæggelsen af Skolernes Databaseservice (SkoDa) i 2008.
Opfordringen til medieordførerne kommer i forbindelse med igangværende forhandlinger om et nyt medieforlig og er sendt i et fælles brev fra Gymnasieskolernes Lærerforening, Pædagogisk Samarbejdsudvalg og Foreningen af Lærere i Samfundsfag (FALS).

I brevet skriver de tre foreninger blandt andet:
"Vi ønsker, at Børne- og Undervisningsministeriet genetablerer en SkoDa-lignende fælles databaseindgang, som alle lærere og elever på ungdomsuddannelser har adgang til via deres uni-login.
Hvad skal med?
- Adgang til et mediearkiv, der tillader lærerne at bruge arkivets materiale i undervisningen uden rettighedsmæssige problemer.
- Adgang til redaktionelt bearbejdede digitale nyheder fra de største danske dagblade.
- Adgang til andre relevante nyhedstjenester og databaser.
Finansieringen:
- Skolerne skal betale en pris, som dækker omkostningerne til at drive databaseindgangen og naturligvis i et rimeligt omfang dagbladenes omkostninger til at producere indholdet.
- Betalingens størrelse skal knytte sig til den enkelte skoles størrelse, så de store skoler betaler mere end de små (jf. tidligere betalingsordning ifm. SkoDa)".
Læs brevet
Akut behov for lige adgang til lødig information.pdf