Spring over navigationshyperlinks
Løn og ansættelse
Uddannelse
Hvad gør jeg?
Arrangementer
Medlem
Om GL
GL-E kurser
Spring over navigationshyperlinks
Bestyrelser
Elevtilfredshed
Finanslov
Klassestørrelser
Skoleregnskaber
Søgetal
Søgetal 2012
Søgetal til gymnasiet 2011
Søgetal til stx og hf 2010
Bygningsselveje
Fusions-ABC
Ressourceregnskab
Samarbejdsudvalget
Selveje: Overskud er ikke et mål i sig selv for uddannelsesinstitutioner
Søgetal 2012 
 
 

Pæn samlet stigning i søgningen til de gymnasiale uddannelser for 2012

Søgetallene for de gymnasiale uddannelser for 2012 er ved at være klar.

Foreløbig har vi landstallene fra Lederforeningerne.

De nyeste meldinger viser, at søgningen til htx er steget med ca. 2 pct., svarende til 100 elever, siden sidste år, mens stx har oplevet en mindre stigning på 0,7 pct. svarende til omkring 220 elever. Søgetallet til hhx er steget med 4,8 pct., hvilket er lidt over 400 elever, mens det 2årige hf har oplevet den største stigning i søgningen på hele 8,5 pct., svarende til omkring 650 elever.

Der er en tilbagegang i søgningen til erhvervsuddannelserne: søgningen til de tekniske erhvervsuddannelser er faldet med 7,5 pct., mens søgningen til de merkantile erhvervsuddannelser er faldet med 5,0 pct.

Tallene skal holdes op mod at der for første i 10 år er sket et fald i antallet af potentielle ansøgere til ungdomsuddannelserne (svarende til antallet af 15 og 16årige) fra 2011 til 2012 på knap 2 pct. Rektorforeningens pressemeddelelse

Så snart vi har tallene på skoleniveau, vil de blive lagt her.